Klass/Zkažená mládež (2007)

4. listopadu 2012 v 21:40 |  Filmy
Režie: Ilmar Raag
Film byl oceněn na Karlovarském filmovém festivalu v roce 2007.

Klass, v češtině uváděný pod názvem Zkažená mládež (festivalový název je Třída), je estonský film zachycující vývoj šikany ve školní třídě. V recenzích je většinou uváděno, že jde o středoškolskou třídu, podle mého názoru jde o devátou třídu základní školy.
Nevinné legrácky typu schování sešitu přerůstají v opravdu drsnou šikanu, jejíž obětí není jen neobvykle introvertní Josef, ale také vcelku "normální" chlapec Kaspar, který se rozhodl odtrhnout se od stáda a bránit týraného spolužáka. Tím proti sobě obrátil celou třídu a vystavil posměškům nejen sebe, ale i svou lásku Theu. Ta se ze strachu před šikanou a pomluvami napřed pokusila, za použití citového vydírání, Kasparovi obranu Josefa rozmluvit a po neúspěchu raději pod nátlakem spolužáků před celou třídou prohlásila, že už s Kasparem nechodí. Zřejmě netušila, že toto odmítnutí je pro Kaspara onou pověstnou poslední kapkou, po níž se cítil naprosto osamělý a bezmocný a po jednom ošklivém incidentu neviděl jiné východisko, než přimknout se zcela k Josefovi a dotáhnout to s ním "až do konce".
Mnozí lidé určitě Theu odsoudí za to, že v tom nechala Kaspara samotného. Já s ní ale soucítím, přestože v klíčové chvíli udělala špatnou věc. V ten moment byla pod tlakem a určitě toho pak trpce litovala.
Kaspar je sice zobrazen jako naprosto kladný hrdina, je však nutné poznamenat, že jeho obrana Josefa byla živelná, nepromyšlená.
Josef může být odsouzen za to, že se choval jako slaboch. Jeho obrana by však měla smysl jen zpočátku. Vzpírat se proti přesile při rozvinuté šikaně pro něj bylo prakticky nemožné, neměl oporu dokonce ani ve svých rodičích. Rovněž učitelé naprosto selhali, Josef postupně ztratil veškerou naději a po "vyhecování" svým otcem a krutém ponížení spolužáky jednal zkratkovitě.
Tragický závěr filmu může sloužit jako varování před následky šikany a exkomunikace "odlišného" jednotlivce.Zároveň všem vzkazuje, že proti zlu a bezpráví je nutné zakročit včas, a že pokud nezakročíte, ocitáte se na straně pachatelů.

Klass není film, který by se líbil, je ponurý a depresivní, zobrazuje převážně odporné lidské vlastnosti a obsahuje násilné scény. Technická kvalita rovněž mohla být vyšší. Úkolem filmu bylo šokovat a varovat, což se mu podařilo dokonale. Může se zdát trochu přehnaný, ale lidé, kteří mají se šikanou zkušenosti, vědí, že podobné věci se opravdu dějí, jen konec nebývá tak tragický.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama